جابجایی شرکت

جابجایی شرکت

تغییر محل فعالیت شرکت ،جابجایی شرکت یا تغییر در کد پستی ، همگی در دسته جابجایی شرکت قرار گرفته و نیازمند ثبت تغییرات ذکر شده می باشد.

تغییر ادرس و جابجایی شرکت

پس از ثبت شرکت، ممکن است هیئت مدیره یا مدیر عامل تصمیم به تغییر محل شرکت بگیرند. شما از زمان ثبت شرکت تا دو ماه پس از آن ، برای تعیین یک مکان اداری وقت دارید زیرا در این بازه زمانی می بایست جهت تشکیل پرونده مالیاتی و اخذ کد اقتصادی اقدام نموده و ارائه سند یا اجاره نامه یک مکان اداری از مدارک لازم جهت دریافت کد اقتصادی است.

این تصمیم می‌تواند به دلایل مختلفی مانند افزایش فعالیت‌ها، بهبود دسترسی، یا تغییرات در شرایط بازار اتخاذ شود. تغییر آدرس شرکت نیازمند اطلاع‌رسانی به مراجع ذی‌صلاح و انجام فرآیندهای مرتبط با آن می باشد.

این فرآیند شامل به‌روزرسانی اسناد رسمی، اعلام تغییرات به مراجع مالیاتی و اداری، و اطلاع‌رسانی به مشتریان و همکاران می‌شود. به‌طور کلی، انجام تغییرات محل شرکت نیازمند برنامه‌ریزی دقیق، انجام مراحل قانونی، و اطمینان از کمترین اختلال در فعالیت‌های شرکت است.

قانون، آدرس ثبت شده را به عنوان نشانی معتبر شرکت می­شناسد؛ بنابراین تغییر آدرس شرکت یا افتتاح شعبه ­های جدید را باید در قالب ثبت تغییرات شرکت به همراه درج آگهی در روزنامه رسمی را به سرعت به مراجع ذیربط اطلاع داده شود.

به هرحال بعد از ثبت شرکت به هر دلیلی ممکن است که تصمیم بر تغییر آدرس شرکت گرفته شود. اتخاذ چنین تصمیمی بر عهده مجمع فو­ق العاده عمومی است.لازم به ذکر است چنانچه در اساسنامه شرکت قید شود ، می­ توان اجازه تغییر آدرس و ثبت شعبه­ های جدید را به هیئت مدیره سپرد.

آگهی تغییر آدرس شرکت

جهت تغییر آدرس شرکت باید کلیه شرکا و سهامداران شرکت این تصمیم را در قالب یک صورتجلسه مکتوب اتخاذ نمایند. بدین صورت که سهامدارن شرکت ( شرکت سهامی خاص) و شرکا ( در شرکت مسئولیت محدود)  با تشکیل مجمع عمومی بطور فوق العاده تغییر آدرس شرکت را بررسی و نصب به تغییر آن اتخاذ تصمیم می نمایند .سپس ثبت صورتجلسه تغییر آدرس شرکت را مکتوب نموده و همگی زیر آن را امضا و ممهور به مهر شرکت می نمایند.

بخوانید  نقل و انتقال سهام

نکته: در صورتی که در بند 3 اساسنامه اختیار تغییر آدرس شرکت به هیئت مدیره داده شده باشد، این امر می تواند توسط هیئت مدیره نیز انجام گیرد.

جابجایی شرکت

مدارک لازم برای تغییر آدرس شرکت

 • تصویر مدارک شناسایی کلیه اعضای شرکت ( هیئت مدیره و سهامداران)
 • تصویر روزنامه تاسیس شرکت
 • تصویر آگهی تاسیس شرکت
 • آگهی آخرین تغییرات (در صورت وجود)

مراحل تغییر آدرس شرکت

 • تشکیل مجمع عمومی به طور فوق العاده با حضور کلیه یا اکثریت سهامدارن شرکت (در صورت حضور اکثریت سهامداران می بایست تشریفات دعوت وفق اساسنامه رعایت شود)
 • تنظیم صورتجلسه تغییر آدرس
 • امضا کلیه صفحات صورتجلسه توسط حاضرین
 • ثبت صورتجلسه تغییر آدرس در سامانه ثبت شرکت ها و دریافت تاییدیه
 • ارسال مدارک و تاییدیه سامانه به سازمان ثبت شرکت ها توسط باجه های پستی منتخب
 • دریافت پیش نویس آگهی تغییر آدرس
 • مراجعه به اداره ثبت و امضای پیش نویس آگهی و پرداخت حق الثبت به میزان 5 هزار تومان
 • انتشار آگهی تغییر آدرس شرکت در روزنامه رسمی کشور

دقت نمایید پروسه تحویل مدارک به اداره ثبت تا انتشار آگهی تغییر حدوداً 7 الی 14 روز زمان می­برد.

تغییر آدرس شرکت سهامی خاص

تغییر آدرس شرکت سهامی خاص همانند آنچه در بالا بیان شده می باشد و نیازمند تشکل مجمع عمومی به طور فوق العاده جهت تنظیم صورتجلسه است.

دقت شود که علاوه بر تنظیم صورتجلسه جهت تغییر آدرس شرکت و امضا هیات ریسه مجمع و هیئت مدیره، سهامداران شرکت می بایست یک لیست جداگانه که در آن میزان سهامشان نیز قید شده است را امضا نموده و همراه صورتجلسه به اداره ثبت ارسال نمایند.

بخوانید  اخذ المثنی مدارک شرکت

تغییر آدرس شرکت با مسئولیت محدود

تغییر آدرس در شرکت مسئولیت محدود همانند آنچه پیشتر ذکر شده می باشد و نیازمند تشکیل مجمع عمومی به طور فوق العاده می باشد با این تفاوت که در تنظیم صورتجلسات ، نیاز به امضا لیست جداگانانه سهامداران در برگه ای جداگانه نیست.

تغییر کد پستی شرکت

تغییر کد پستی شرکت درواقع همان تغییر آدرس می باشد زیرا حتی اگر یک رقم تغییر در کد پستی شرکت ثبت شده تغییر یابد یا نیاز به اصلاح کد پستی شرکت به هر دلیلی وجود داشته باشد ، می بایست تمامی فرآیند تغییر آدرسی که پیشتر بیان شده است را بی کم و کاست انجام دهید. شما می توانید جهت مشاوره ، طرح سوالات و راهنمایی با مجموعه ثبت خوشنام در ارتباط باشید.

نکات مهم تغییر ادرس

نکات مهم تغییر آدرس

 • صورتجلسه تغییر آدرس باید روی سربرگ شرکت و با مهر شرکت باشد
 • تنظیم دو نسخه صورتجلسه با کلیه امضا ها
 • چنانچه فقط به دلیل تغییر کد پستی، به مشکل برخورده اید باز هم برای تغییر کد پستی در یک واحد ثبتی تنظیم صورتجلسه صورت گیرد.
 • در تغییر آدرس شرکت سهامی خاص، سهامدارن باید لیست سهام و میزان آن را در سربرگشرکت به طور جداگانه درج و امضا نمایند.
 • کلیه صفحات صورتجلسات می بایست حتما به امضا اعضا برسد ، حتی اگر یک نام به برگه دوم صورتجلسه به دلیل کمبود جدا انتقال داده شده است.

هزینه تغییر آدرس شرکت

تغییر آدرس شرکت نیازمند یک صورتجلسه بوده که همراه با هزینه های درج در روزنامه رسمی ( غیر از کثیر الانتشار ) محاسبه می گردد که 50 درصد از مبلغ را به صورت پیش پرداخت و 50 درصد باقیمانده را در پایان قرارداد پرداخت خواهید نمود.

بخوانید  افزایش و کاهش سرمایه شرکت

شما می توانید جهت انجام امور تغییر آدرس شرکت ، تغییر کد پستی و جابجایی آدرس با مجموعه ثبت خوشنام در ارتباط باشید.

محتوای مقاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مشابه

پیشنهاد میکنیم نوشته‌های مشابه را هم مطالعه فرمایید